Aktualnosti i događanja

TJEDAN LJUDSKIH PRAVA (8.-12. prosinca 2014.)

.

S veseljem Vas pozivamo na Tjedan ljudskih prava povodom Međunarodnog dana ljudskih prava koji će se održati od ponedjeljka do petka, 8. - 12. prosinca u Kući ljudskih prava, Selska cesta 112c Zagreb i nekoliko drugih lokacija u Zagrebu.

Program je nastao zajedničkim snagama članica Kuće ljudskih prava i partnerskih organizacija.

Program događanja se nalazi OVDJE.

.

Poziv za sudjelovanje u istraživanju o iskustvima hospitalizacije i stigmatizacije na psihijatrijskom odjelu (istraživanje je završeno)

Poštovani,

studentica sam psihologije Sveučilišta u Zadru te ove godine radim diplomski rad u sklopu kojeg provodim istraživanje o osobnim iskustvima hospitalizacije i stigmatizacije na psihijatrijskom odjelu.

Osobna iskustva psihijatrijske hospitalizacije nedovoljno su istražena. Upitnik koji primjenjujem  je namijenjen osobama koje su bile psihijatrijski hospitalizirane, čiji će odgovori doprinijeti dobivanju uvida u odnos osoblja prema hospitaliziranim osobama.

Pitanja u upitniku odnose se na to kako osoblje postupa s hospitaliziranim osobama, etička načela i stigmatizaciju osoba s tim iskustvima. Nadalje, u upitniku je data prilika da se opišu vlastita pozitivna i negativna iskustva s osobljem unutar psihijatrijskog sustava u Hrvatskoj, te napiše pozitivna ili negativna kritika na psihijatrijski sustav, osoblje i hospitalizaciju.

Upitnik Vam mogu poslati putem e-maila ili poštom. Odgovori na pitanja u upitniku u potpunosti su anonimni, Vaš identitet nije moguće utvrditi.

Ukoliko želite da Vam pošaljem upitnik putem e-maila ili pošte, javite mi se na e-mail adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Unaprijed se zahvaljujem svima koji će doprinijeti cilju istraživanja svojim sudjelovanjem,
Martina Barbiš, studentica Sveučilišta u Zadru.

Fobija od psihički oboljelih

h-Alter

Prijem uoči obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom

DOKTOR U KUĆI br. 202; studeni 2014. (str. 40-43)

20141111_085308 20141111_085334

Grupe samopomoći u Svitanju

Jednom prilikom smo u Udruzi Svitanje razgovarali o tome bismo li, kada bismo se mogli vratiti u prošlost i nešto promijeniti, odabrali bipolarni i opet proživjeli svoj život s njim ili bez njega. Bili smo podijeljeni, a ja sam rekao da bih izabrao bipolarni. Zato što jednostavno ne znam kako je živjeti bez njega. Ispovijest Ž.C.

Cijeli tekst, ispovijest osobe s bipolarno-afektivnim poremećajem, možete pročitati na stranici www.telegram.hr

Stručni skup Udruge Svitanje

Stručni skup Zaštita prava osoba lišenih poslovne sposobnosti

Dana, 18. lipnja u organizaciji Udruge Svitanje, u sklopu projekta Zaštita prava osoba s psihičkom bolesti kroz samozastupanje i borbu protiv stigme, održan je stručni skup Zaštita prava osoba lišenih poslovne sposobnosti na koji se nadovezala tribina i predstavljanje brošure Prava osoba s duševnim smetnjama u psihijatrijskim bolnicama prema Zakonu o zaštiti osoba s duševnim smetnjama. Projekt je financiran od Ministarstva zdravlja RH. Projekt su predstavile prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić, mr.sc. Milka Marunica dipl.iur. i Kristina Jandrić dipl. socijalna radnica.

Ponovno započela s radom Kafeterija Svitanje (PB Vrapče)

Poštovani, sa zadovoljstvom vas obavještavamo kako nakon kratke stanke naša Kafeterija Svitanje opet radi punom parom. Cijene su iste, simbolične, a atmosfera ugodnija no ikada. Posjetite nas u sklopu PB Vrapče svakog radnog dana od 10-18 sati. Dobro došli!!!!

Fotke su na facebooku...

Obavijest povodom novinskih natpisa

Ovih dana nam se obratio veliki broj osoba koje boluju od depresije nezadovoljne natpisima u novinama vezano za nesreću zrakoplova na temelju kojih se stiče dojam da su osobe oboljele od depresije opasne za društvo. Činjenica je da je depresija vrlo raširena bolest, te da 15% ljudi ima suicidalne ideje što ih čini opasnim za sebe. Homicidalne ideje, nanašenje štete drugim ljudima nisu tipične za depresiju. Veliki broj ljudi koji boluju od depresije su izloženi predrasudama o bolesti vezanim za negiranje da depresija kao bolest postoji te povezivanjem depresije sa slabosti ličnosti.

Udruga Svitanje (27. ožujka 2015.)

Svjetski dan mentalnog zdravlja 2015.

Svake godine, od 1992. g, 10. listopada obilježava se Svjetski dan mentalnog zdravlja u organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH) i u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO), čime se naglašava važnost promicanja mentalnog zdravlja i usmjerava se pozornost javnosti na probleme mentalnog zdravlja.

Povodom ovoga dana organizirali smo veselo druženje uz mini domjenak, glazbu, pjesmu i poneku recitaciju s našim prijateljima iz Kluba Svitanje - Vrapče. Dok je naša predsjednica Udruge za zaštitu i promicanje mentalnog zdravlja „Svitanje“ prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić, dr. med.,spec. psihijatrica, predsjednica psihijatrijskog društva HLZ-a, te pročelnica Zavoda za socijalnu psihijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče, gostovala  u emisiji "Normalan život" na HRT 1, u petak 9. listopada 2015.g. Odvojite 45 minuta i poslušajte savjete naše drage doktorice...