Završeni projekti

Ovdje možete pogledati završene projekte naše udruge:

Savjetovalište o pravima osoba s psihičkom bolesti (Projekt završen u rujnu 2016. godine)

Ukoliko ste osoba oboljela od psihičke bolesti, te smatrate da su kršena Vaša ljudska prava, ili trebate informaciju u cilju zaštite svojih prava na adekvatno liječenje, život u zajednici i samostalno donošenje odluka te ukoliko trebate informacije koje se odnose na prava kod prijema u psihijatrijsku instituciju, liječenje, pristanak na sudjelovanje u istraživanju, socijalnim pravima i pravima vezanim za poslovnu sposobnost, informacije o načinima borbe protiv stigme i diskriminacije.

Voditeljica projekta je: prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić

Savjetovalište se provodi u sklopu  Projekta Zaštita prava osoba s psihičkom bolesti kroz samozastupanje i borbu protiv stigme Udruge za zaštitu i promicanje mentalnog zdravlja „Svitanje“, u suradnji s Ministarstvom zdravlja Republike Hrvatske u periodu od 28.9.2015. do 28.9.2016.

Pružanje jednakih mogućnosti za zapošljavanje osoba s invaliditetom zbog psihičkih poremećaja

Savjetovalište o pravima osoba s psihičkom bolesti (Projekt je završen u lipnju 2015. godine)

Voditeljica projekta: prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić

Savjetovalište se provodi u sklopu Projekta Zaštita prava osoba s psihičkom bolesti
kroz samozastupanje i borbu protiv stigme Udruge za zaštitu
i promicanje mentalnog zdravlja „Svitanje“,
u suradnji s Ministarstvom zdravlja Republike Hrvatske.

Prevencija oduzimanja poslovne sposobnosti osobama s psihičkom bolesti u zaštiti njihovih ljudskih prava

U Hrvatskoj postoji veliki broj osoba s oduzetom poslovnom sposobnosti zbog psihičke bolesti koje su u velikom broju slučajeva smještene u domove socijalne skrbi. Nedavni izvještaj  Human Right Wach-a govori o velikom broju osoba smještenih u institucije socijalne skrbi lišene poslovne sposobnosti bez mogućnosti da odlučuju o osobnim pitanjima poput mjesta gdje će stanovati, što će jesti, gdje će se kretati, s kime će se družiti i sl.

U ovom izvještaju se navodi kako Hrvatska nije učinila puno u zaštiti prava osoba s psihičkom bolesti kako je obećala potpisivanjem međunarodnih konvencija , također ističu da UN i EU preporuke upozoravaju Hrvatsku da bi više brige trebala posvetiti pravima osoba s invaliditetom. Istraživanja poslovne sposobnosti u Hrvatskoj pokazuju da postoji velika tendencija potpunom oduzimanju poslovne sposobnosti, nedovoljnoj kontroli instituta skrbništva ,nedovoljnoj zaštiti imovine osoba lišenih poslovne sposobnosti, nedovoljnoj informiranosti o pravima osoba lišenih poslovne sposobnosti i nedovoljnog praćenja potrebe za skrbništvom nakon prve odluke o oduzimanju poslovne sposobnosti

Ovaj Projekat je motivirao Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom da organiziraju seminar na nacionalnom nivou radi poboljšanja u procesu lišavanja poslovne sposobnosti.

Projekt "Zaštita prava osoba s psihičkom bolesti kroz samozastupanje i borbu protiv stigme"

Savjetovalište o pravima osoba s psihičkom bolesti

Kome je savjetovalište namijenjeno?

ili trebate informaciju u cilju zaštite svojih prava na adekvatno liječenje i život u zajednici,
te ukoliko trebate informaciju koja se odnosi na prava kod prijema u psihijatrijsku instituciju,

Slobodno nas kontaktirajte:

Telefon: 01/3833 265
Fax: 01/3833 264
SVAKOG RADNOG DANA
OD 9:00 -11:00 ili po dogovoru
Selska cesta 112a, 10 000 Zagreb (uz prethodnu najavu)

Voditeljica projekta: prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić

kroz samozastupanje i borbu protiv stigme Udruge za zaštitu
i promicanje mentalnog zdravlja „Svitanje“,
u suradnji s Ministarstvom zdravlja Republike Hrvatske.

Grupe samo-pomoći u zaštititi mentalnog zdravlja

Preporuke također uključuju razvoj udruga na ovom području koje bi pružale dugotrajnu podršku na očuvanju mentalnog zdravlja. Stoga se ohrabruje razvoj metoda samopomoći, koje upravo razvija naša udruga u projektu grupa samopomoći.

Grupe samopomoći su efikasne u očuvanju mentalnog zdravlja i isplative za zajednicu jer malo koštaju. One su komplementare zdravstvenom sustavu i potiču razvoj institucionalnih metoda skrbi za mentalno zdravlje.

Grupe samopomoći prepoznate su od korisnika i potakle su razvoj grupa samopomoći u Dubrovniku i Osijeku. Također su motivirale psihijatrijsku struku da potaknu razvoj udruga u lokalnim sredinama

Savjetovalište o pravima osoba s psihičkom bolesti

Kome je  savjetovalište namijenjeno?

Slobodno nas kontaktirajte:

Telefon : 01/3833 265

Fax:         01/333 264

SVAKOG RADNOG DANA OD 9:00-11:00 ili po dogovoru

Selska cesta 112a, 10 000 Zagreb (uz prethodnu najavu)

Voditeljica projekta je: prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić

Savjetovalište se provodi u sklopu  Projekta Zaštita prava osoba s psihičkom bolesti kroz samozastupanje i borbu protiv stigme Udruge za zaštitu i promicanje mentalnog zdravlja „Svitanje“, u suradnji s Ministarstvom zdravlja Republike Hrvatske u periodu od 28.9.2015. do 28.9.2016.