Udruga Svitanje, EUFAMI po PROSPEKT programu „Zajedničke osnove“ i Klinika za psihijatriju Vrapče

kraj radnog dijela  godine zaključili radionicom

Kako poboljšati suradnju između stručnjaka, pacijenata i članova obitelji u psihijatriji“

 

Moderatori:

Slađana Štrkalj Ivezić, psihijatar

Marijana Bavčević, osoba s iskustvom mentalnog poremećaja

Davorka Vukadin, član obitelji osobe s iskustvom mentalnog poremećaja

 

CILJ RADIONICE je osvijestiti važnost zajedničkog razumijevanja mentalnog poremećaja, liječenja i oporavka.

Prepoznati dobru komunikaciju, prepreke u komunikaciji i mogućnosti poboljšanja – prikaz teorije i osobnih iskustava članova grupa: osoba s iskustvom mentalnih poteškoća, članova njihovih obitelji te struke.

 

Sudionicu su radili u tri grupe sa specifičnim radnim zadacima.

 

Grupa 1: Osobe s iskustvom psihoze, pacijent u psihijatriji

1.  Raspravljalo se o tome  što članovi grupe misle da je važno za dobru komunikaciju između psihijatra, medicinskih sestara i drugih stručnjaka a vezano za informacije o dijagnozi, liječenju i oporavku, pomoći koja je osobama s dijagnozom psihoze potrebna kako bi se oporavili. Članovi su iznijeli svoja iskustva i iskustva drugih pacijenata (koja su im poznata) te prijedloge za promjenu.

2. Raspravljalo se o pitanju kakav bi odnos između osobe s dijagnozom psihoze i članova obitelji bio koristan za oporavak osoba s psihozom.

3. Grupa je navela što misle koje su prepreke dobre komunikacije između stručnjaka i pacijenata te članova obitelji i osobe koja se liječi zbog psihoze (koja su moguća rješenja za poboljšanje komunikacije).

 

Grupa 2 : Član obitelji osobe s dijagnozom psihoze

 1. Što članovi grupe misle da je važno u komunikaciji između psihijatra, medicinskih sestara i drugih stručnjaka s članom obitelji osobe s dijagnozom psihoze vezano za informacije o dijagnozi, liječenju i oporavku, pomoći koja je obitelji potrebna. Navedena su osobna iskustva i prijedlozi
 2. Što je važno u komunikaciji između članova obitelji i osobe koja se liječi zbog psihoze za proces liječenja i oporavak osobe s iskustvom te osnaživanja članova obitelji kao podrške u tom procesu (kako izbjeći situacije da članovi obitelji ne postanu sekundarni pacijenti).
 3. Što smatramo da su prepreke za ostvarenje dobre komunikacije i koja rješenja predlažemo za poboljšanje komunikacije

 

Grupa 3 : Stručnjaci

 1. Što misle da je važno za dobru komunikaciji u odnosu
  1. stručnjak – pacijent
  2. stručnjak- član obitelji
 2. Što su prepreke u ostvarenju dobre komunikacije i koja rješenja predlažu za

poboljšanje komunikacije vezano za informacije o dijagnozi, liječenju i oporavku. Navedena su iskustva i prijedlozi za promjenu.

 1. Kakav bi prema mišljenju grupe trebao biti
  1. odnos između stručnjaka i pacijenta koristan za liječenje i oporavak
  2. stručnjaka i člana obitelji
  3. koje su prepreke u ostvarenju dobrog odnosa-komunikacije.

 

Jedna od tema u nastavku bila je pitanje zaštite ljudskih prava.

POŠTOVANJE LJUDSKIH PRAVA u službama za mentalno zdravlje VAŽNO je za proces oporavka.

 

Radni dio zaključili smo vježbom I“GRANJE ULOGA“

Nakon liječenja na psihijatriji postavljena je dijagnoza psihoze/shizoafektivne psihoze. Na sastanku kod psihijatra razgovara se o dijagnozi, liječenju i oporavku. Razgovor vode psihijatar, osoba s iskustvom i član obitelji.

Psihijatar-objašnjava dijagnozu, liječenje i plan prevencije ponovne epizode osobi s iskustvom i članu obitelji. Oni postavljaju pitanja na koja žele dobiti odgovore

Drugi članovi grupe bilježe svoje opservacije o komunikaciji : sadržaju i odnosima.

Fokus opservacije onih koji su igrali ulogu i promatrača je  procijeniti kvalitetu komunikacije, a onih koji su igrali uloge da iznesu kako su doživjeli komunikaciju i kako su osjećali ( npr. da ih se uvažava ,

pokazuje razumijevanje za njihovu situaciju ….

                            IMG_6464.jpg

 

 

IMG_6475.jpg